Rehabilitacja przedoperacyjna to szybszy sposób na powrót do pełnej sprawności
 
Rehabilitacja przedoperacyjna jest tak samo ważna jak rehabilitacja po zabiegu chirurgicznym. Przed zabiegiem fizjoterapeuta nauczy pacjenta, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, które będą potrzebne zaraz po zabiegu. Wiedza jak wykonywać prawidłowo ćwiczenia pozwoli na wyeliminowanie błędów przy ich wykonywaniu.
Celem fizjoterapeuty jest przywrócenie prawidłowego balansu mięśniowego w okolicy poddanej zabiegowi, czyli rozluźnienie mięśni nadmiernie napiętych a także wzmocnienie mięśni osłabionych.
Ważne jest również utrzymanie w miarę możliwości prawidłowego zakresu ruchu w stawach operowanych np. st. biodrowy czy kolanowy. Im większy zakres ruchu w stawie wypracujemy przed zabiegiem, tym łatwiej i szybciej wrócimy do niego po zabiegu. Co z kolej ułatwi nam dalszą rehabilitacje.

Podczas rehabilitacji przedoperacyjnej nauczymy także pacjenta chodu o kulach po płaskiej powierzchni jak i wchodzenia i schodzenia ze schodów. Prawidłowy chód o kulach jest niezmiernie ważny w procesie rehabilitacji, ponieważ tylko prawidłowe odciążenie operowanej kończyny dolnej przyśpiesza regeneracje tkanek. Po za tym łatwiej jest się nauczyć chodu o kulach, gdy nie ogranicza nas ból pooperacyjny.
Rehabilitacja przed operacyjna jest wskazana przed:
a.       zabiegiem wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego
b.       zabiegiem wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego
c.       zabiegiem rekonstrukcji więzadeł stawu kolanowego (a zwłaszcza  
          ACL)
d.       artroskopii stawu kolanowego
e.       operacji kręgosłupa
Rehabilitacja przedoperacyjna daje nam następujące korzyści:

  • krótszy czas rekonwalescencji po zabiegu
  • przygotowanie narządu ruchu pacjenta do wzmożonej pracy po zabiegu
  • zmniejszenie lub uniknięcie powikłań pooperacyjnych
  • nauczenie prawidłowych pozycji układania kończyny
  • nauka chodu o kulach


Rezerwacja: tel. 94 721 6767 lub recepcja@sanatoriummarta.pl