Park Zdrojowy w Połczynie-Zdroju (część angielska)

Połczyn-Zdrój miłośnikom nordic walking oraz rowerzystom oferuje wiele interesujących szlaków turystycznych. Większość tras wpisanych została w niezwykłe walory przyrodnicze naszej gminy: Polodowcową Krainę Drawy i Dębnicy oraz Szwajcarię Połczyńską, co gwarantuje pobyt w dziewiczych przyrodniczo terenach, niezapomniane wrażenia, a przede wszystkim udany, aktywny wypoczynek.

W ofercie gminy znajduje się 8 przygotowanych szlaków. Poniżej przedstawiamy najciekawsze:

 

Legenda:

żółty - szlak pieszy "Wokół Połczyna-Zdroju" - 15 km
błękitny - szlak rowerowy "Pradolina Dębnicy" - 21 km
czarny - szlak Przyrodniczy Drawskiego Parku Krajobrazowego - 71,5 km
zielony - szlak pieszy "Greenway Naszyjnik Północy" - 870 km
niebieski - szlak pieszy "Dolina Pięciu Jezior" - 59,6 km
czerwony - szlak rowerowy "Szwajcaria Połczyńska" - 34,1 km

 

Wytyczone szlaki są bardzo dobrze przygotowane do przyjęcia turystów, posiadają oznakowania, miejsca do odpoczynku i są bezpieczne. Nawierzchnie stanowią drogi szutrowe, utwardzone oraz asfaltowe. Wiele z nich nadaje się do wspólnych, rodzinnych rajdów.

 

Obok wymienionych powyżej szlaków, warto powiedzieć jeszcze o dwóch, a mianowicie o ścieżce rowerowej "Szlakiem zwiniętych torów" długości 27 km. prowadzącej z Połczyna-Zdroju do miejscowości Złocieniec, a także o ścieżce edukacyjnej "Dbając i figurę poznaję naturę".

Ścieżka edukacyjna „Dbając o figurę poznaję naturę” została przygotowana przez Nadleśnictwo Połczyn i wytyczona przez bardzo atrakcyjne przyrodniczo miejsca należące do Drawskiego Parku Narodowego. Trasa licząca 6,5 km powstała, aby połączyć edukacje leśną z rekreacją. Dlatego na całym jej odcinku turyści znajdą wiele interesujących punktów edukacji przyrodniczej: tablic informacyjnych, wiat, a także dwie siłownie zewnętrzne. Jednym z najbardziej interesujących jej przebiegów są tzw. "Wilcze Jary" oraz miejsce z pozostałościami po dawnym słowiańskim grodzisku o nazwie "Palupe".